Yanmaz süngerlerden birisi olan akustik düz süngerler, ses izolasyon ürünleridir. Poliüretan ham maddesinden üretilir ve ses yalıtımı için kullanılmaktadır. Yüksek kalitede hizmet ve performans alınması için bariyerli modellerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Böylece istenilen kaliteyi sağlayacaktır. Diğer yanmaz süngerlerden farkı ise şekilsiz oluşudur. Aynı zamanda akustik düz süngerlerin yüzeyine alüminyum folyo ve akustik keçe kaplanarak tekne ve motor kabini gibi su ve ısıya karşı dayanım gösterilmesi gereken alanlarda da kullanılır. Bunun dışında stüdyo, reji odası gibi mekanlarda kullanılır. Şekli olmadığından dolayı ekstra bir ağırlığa sahip değildir ve oldukça hafiftir.

Akustik düz sünger ısıya karşı dayanıklıdır. Bu yüzden alev almaz ve yangını önler. Esnek yapısından dolayı kolay şekil almaktadır ve böylece istenilen yere istenilen şekilde yerleştirilebilir. Sesleri kaynağından bozulmadan alır ve böylece yankıları, ekoları engellemiş olur. Ses daha temiz ve anlaşılır çıkar. Diğer yanmaz süngerlerde olduğu gibi akustik düz süngerlerde de sprey boya ile yüzey boyanabilmektedir. Bu sayede kişiler ne renkte istiyorsa o renkte kullanabilir.

Akustik düz sünger, yüksek ses emilim gücüne sahiptir. Ses frekanslarını kontrol edebilir. Bu yüzden de çok yüksek frekanslara sahip sesleri düzenlemesi mümkündür. Aynı zamanda düşük bantlardaki sesleri düzenlemek için de kullanılır.

Teknik özellikleri ise yanmazlık sertifikası vardır. Bir damla bile akıtma yapmaz. Esnek olmasından dolayı hafiftir ve kolay şekil alır. Yoğunlukları ve kalınlıkları isteğe göre üretilmektedir.