Tasarımı mekânlara göre yapılabilen akustik kumaş paneller ön kısımlarda kullanılan özel kumaşlardır. Aşınmaya ve yıpranmaya dayanaklı malzemelerden üretilmektedir. Boyutları ve yoğunlukları isteğe göre ayarlanabildiği gibi istenilen renk seçenekleri de bulunmaktadır.

Dekoratif amaçlı kullanıldığı için bulunduğu yere görsel anlamda fayda sağlamaktadır. Ortamın daha güzel ve renkli olmasına yardımcı olur. Renklerinin oluşumunda da doğal keçeler kullanılmaktadır. Kumaş kaplı akustik paneller, oldukça ses yalıtımında ve akustik ses düzenlemesinde iyi performans sağlamaktadırlar. Birçok mekânda kullanılabilmesinin yanı sıra sesleri düzenler. Yani, yankıların, ekoların olduğu yerlerde gürültü azaltma seviyesini kontrol eder. Bu yüzden de oldukça tercih edilen bir akustik malzemedir.

Akustik kumaş paneller çok hafif olmasından dolayı kurulumu kolaydır. Herhangi bir zorluğu bulunmamaktadır. Nereye istenirse kurulabilmektedir ve ses emilim gücü yüksektir. Bunun dışında esnek bir yapısı da vardır ve bu da kolay şekil almasına yardımcı olmaktadır. Fakat ses frekansı düşük alanlarda kullanılmaktadır.

Kullanımı tercih edilen yerler ise; oditoryumlar, kayıt ve yayın odası, tiyatro, ofis gibi mekânlardır. Üretimi sırasında kullanılan ham maddesinden dolayı anti bakteriyel bir yapıya sahiptir. Akustik kumaş panel nem tutmaz ve bakteri üretmez. Kumaşı temizlemesi de kolaydır çünkü kumaş sarılı paneller genellikle temizliği içinde bulundurduğu maddeden dolayı kendiliğinden sağlamaktadır. Kumaşla kaplı bu paneller ısıya ve yıpranmaya dayanıklıdır ve ömürleri uzundur. Bu yüzden uzun süre dayanabilmektedir. Eğer renkli bir görünüm istiyorsanız akustik kumaş paneller oldukça idealdir.