Akustik kumaşlar panel ön ve arka yüzeylerinde kullanılırlar. Daha çok akustik veya dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Akustik kumaşların ses yutum değerleri de oldukça yüksektir. Bu yüzden panellerde kullanıldığı takdirde seslerin bozulmalarını gürültüleri engellemektedir. Ham maddesi metalik olmayan boyar maddedir.

Akustik kumaşlar panelin hangi yüzünde kullanılacaksa ona göre üretilen çeşitleri vardır. Bunlar ahşap panel arkasına kullanılacak olan keçe kumaşları ve panelin ön yüzüne kullanılacak olan kumaşlardır. Aynı zamanda bu kumaşların seperatör panellerde de kullanılması mümkündür.

Akustik kumaşların ön kısmında kullanılan malzemeler aşınmaya, solmaya ve yanmaya dayanıklı malzemelerdir. Özel akustik lifli yapıya sahiptir ve bunun sayesinde yırtılmaz, sökülmez ve herhangi bir yıpranma görünmez. Zaman içerisinde bile renginde herhangi bir değişim olmamaktadır. Akustik kumaşlar sayesinde kullanılan ortamın ses düzeyini ve akustik değerini kontrol altına alabilirsiniz.

Kumaş renkleri istenilen renkte olmaktadır. Boyutları da aynı şekilde kişinin isteğine göre belirlenmektedir. Panellerde ise uluslararası sertifikaya sahip özel kumaşlar kullanılmaktadır. Direk süngerlerin üzerine de kaplanabilmektedir. Ses yalıtımını oldukça iyi yapar. Keçe kumaşların da kullanım alanları oldukça fazladır.

Akustik kumaşların bu kadar ilgi görmesinin sebebi ise renk seçeneğinin fazla olmasıdır. Kullanışlı olmasıyla birlikte isteğe göre belirlenebilen birçok rengi bulunmaktadır. Aynı zamanda uygulaması da oldukça kolaydır. Akustik süngerlerin üzerine de kaplanabilen bu kumaşlar, süngerlerin sahip olduğu birçok özelliği de barındırmaktadır.