Yüzeyi labirente benzeyen ve ismini şeklinden alan “akustik labirent sünger” yanmaz süngerlerden birisidir. Güçlü bir ses yalıtım ürünüdür. Diğer yanmaz süngerlerle aynı özelliklere sahip olmakla birlikte tek farkı şeklidir. Şekli labirente benzer ve bu sayede sesi emer. Kullanıldığı ortamda akustiği düzenleyen labirent sünger, daha çok çalgı odası, reji odaları, stüdyo gibi mekanlarda kullanılır. Bariyerli bir modele sahiptir ve bu modeli sayesinde de yüksek oranda ses yalıtımı yapılmasına olanak verir.

Akustik labirent sünger, birinci sınıf kalitedeki ham maddeden üretilir ve farklı renk seçenekleri de mevcuttur. Yanmazlık sertifikasına sahiptir. Bu yüzden de alev almaz, damlacık oluşturmaz ve yangının oluşumunu da engeller. Bu süngerler temizliğe de ihtiyaç duymazlar. Sesleri kaynağından bozulmadan alabilmektedir ve böylece sesin temiz bir şekilde ortaya çıkmasına sebep olur. Kaliteli bir ses oluşumu sağlanması için de, istenirse, solid yapıştırıcı aracılığıyla istenilen bölgelere yapıştırılabilir.

Yapısından ve modelinden kaynaklanarak labirent süngerler yüksek sesten oluşacak yankıları çınlamaları ve uğultuları da engeller. Ses düzgün ve anlaşılır bir şekilde ortaya çıkar. Fakat çok yüksek bir sesin yalıtılması isteniyorsa bariyerli süngerin kullanılması gerekir. Bunlar dışında akustik labirent süngerin yüzeyi sprey boya ile de boyanabilmektedir. Böylece farklı renklerde süngerlere sahip olunabilmektedir.

Akustik labirent süngerin teknik özellikleri ise, esnektir ve kolay şekil alır. 40 ve 50 mm kalınlıklarda bulunur. 70 kg/m3 yoğunluğunda üretilir.