Akustik paneller diğer akustik malzemelerden farklıdır. Süngerlerden ayrılan birçok yönü bulunmaktadır. Akustik panel, daha çok dekoratif amaçlıdır ve seslerin birbirine karışmasını engellemek için kullanılan ürünlerdir. Mekânda oluşan farklı frekanslardaki ses dalgalarının tavan ve duvar yüzeyine çarpması sonucu rezonansa girmesini engeller ve sesin daha net bir şekilde duyulmasını sağlar. Akustik paneller iki farklı şekilde üretilmektedir. Biri kumaş kaplı diğeri de ahşap panellerdir. Kullanmak istediğiniz yere ve ne için kullanacağınıza bağlı olarak üretim şekline karar verebilirsiniz. Renkleri, boyutları ve kalınlıkları da müşterinin isteğine göre ayarlanmaktadır. Ama daha çok tavan ve duvarlar için uygundur. Kumaş kaplı panellerde kumaşlar üst katmanlarda kullanılarak malzemeyi daha dekoratif hale getirir. Akustik paneller ısıya dayanıklıdır çünkü içi taş yünü levhadan yapılmıştır.

Birçok akustik panel çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; kumaş kaplı paneller, ahşap akustik paneller, akustik paravanlar, akustik difüzör paneller, masa seperatörü, akustik baffle ve yüzer tavan panelleridir. Her bir ürün benzer amaçları taşımaktadır sadece görüntü ve kullanım amacı olarak farklılık göstermektedir. Fakat her bir panel, ortamdaki farklı sesleri birbirinden ayırmak için kullanılmaktadır. Örneğin, akustik yüzer paneller tavanlarda yer alarak görünüm anlamında olumluyken, masa seperatörleri düzeni ve motiveyi sağlamaktadır.

Daha çok kullanıldıkları yerler kalabalık ve farklı konuşmaların yer aldığı ortamlar olmaktadır. Buna en iyi örnekler, ofisler, kütüphaneler ve çağrı merkezleridir.