Akustik paneller içinde yer alan akustik paravanlar da ses yalıtımı konusunda oldukça kullanışlıdır. Ortamları istenildiği şekilde dekore etmek estetik bir görüntü sağlayabilmek ve akustik ses düzenini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bir ses yalıtım ürünü olan akustik paravanlar yüzeyi kumaşlarla kaplandığı için birçok renk seçeneği bulunmaktadır. İstenildiği takdirde yüzeyi için yanmaz kumaşlardan da kullanılabilmektedir. Bu yüzden bütün üretim şekli kişinin isteğine göre şekillenebilmektedir.

İstenilen ebatlarda üretimi yapılan akustik paravanlar daha çok ofis ortamlarında ara bölücü modeller olarak kullanılır. Bu da ortama dekoratif bir görünüm katmaktadır. Akustik ses yalıtımını da, sesin geliş açısında bulunduklarından dolayı çarpan havanın oluşumlu sesleri yutmasıyla yapmaktadır. Teknik açıdan bakıldığında ise hafiftir ve bu yüzden de kurulumu ve uygulaması kolaydır. Herhangi bir zorluğu yoktur. Kurulumu kolay olduğu gibi sökmesi de kolaydır. Ortamları bölmede işe yarar ve bunun için de birbirlerine bağlanarak belli açılarda döndürülmesi gerekmektedir. Ortamları bölmek dışında seslerin de karışmasını önlemektedir. Bu sayede de ses akustiği sağlarlar. Farklı seslerin birbirine karışmamasında yardımcı olurlar. Akustik paravanlar alüminyum çerçeveler içerisine yerleştirilen yüksek yoğunlukta cam yünü levhalardan oluşturulmaktadır. Panelin arkasından veya önünden, yan odalardan diğer tarafa sesin gitmesini engeller.

Dekoratif yönü ağır basan akustik paravanlar bölme duvarlar gibi düşünülebilir. Çok fazla kişinin çalıştığı şirketler, ofisler, çağrı merkezleri gibi yerlerde kullanıldığı takdirde oldukça işe yaramaktadır.