Yanmaz süngerlerden birisi olan akustik piramit süngerler oldukça tercih edilmektedir. Akustik piramit süngerler şekil olarak piramitlere benzerler ve ismini buradan almıştır. Tek başına istenilen performansı sağlamaz fakat bariyerleri modellerle birlikte kullanıldığı zaman oldukça iyi bir performans sağlar. Açık hücreli bir ses emicidir.

Daha çok duvarlara ve tavanlara uygulanan akustik piramit süngerlerin ham maddesi poliüretandır. Aynı zamanda üretimi, istenilen boyutlara ve renklere göre de yapılabilmektedir. En küçük sesi bile içine hapseder. Bu sesi de geri yansıtmaz. Anti bakteriyel özelliğe sahiptir ve alev alıp yanmaz. Genellikle sinema salonları, stüdyolar, reji odaları, çalgı odaları gibi mekânlarda kullanılır.

Yüksek akustik değerleri vardır. Akustik piramit süngerler sesin kalitesini de artırır. Sesi kaynağından alırken bozulmasına engel olur ve böylece ses bozulmadan temiz bir şekilde aktarılır. Bu sayede de kullanıldığı ortamda yüksek sesten veya bozulmadan kaynaklı yankılanmaları önler. Çünkü bu tür mekânlarda çok yüksek sesli müzikler olduğundan dolayı birçok ses titreyebilir, çınlayabilir veya yankı yapabilir. Akustik piramit süngerler kullanıldığında bu engellenir.

Akustik piramit süngerlerin teknik özellikleri ise, esnek bir yapıya sahiptir bu yüzden de rahat şekil alabilir. Yanmazlık sertifikası vardır. Ses yutma özelliğine sahiptir. 40, 50 ve 70 mm kalınlıkları mevcuttur. Sadece yüksek sesli ortamlarda kullanılmaz aynı zamanda düşük ses frekanslarında da etkilidir. 50 kg/m3 yoğunluğunda üretilir.