Akustik süngerler rahatsız edici seslerin ortadan kaldırılması, hapsedilmesi ve yalıtılması için kullanılan malzemelerdir. Bir akustik sünger çeşidi olan “akustik yumurta sünger”, yüzeyi yumurta kutusuna benzeyen bir akustik ses yatılım süngeridir ve en çok tercih edilenlerdendir. Oldukça da esnektir. Poliüretan ham maddesinden elde edilen akustik yumurta süngerler, açık hücreli ses emilimi sağlar ve yankı engelleyici olarak kullanılır. Kalite ve yanmazlık standartları üretiminde en çok dikkat edilen noktalardır ve buna göre üretimi yapılır. Bu yüzden akustik yumurta süngerler yanmaz ve alev almazlar.

Yanmazlık belgesi alabilmek için de ürün birçok özel testten geçer. Yanmaz yumurta süngerler, içine karıştırılan bir madde ile siyah rengini alır ve yanıcı olanları ise antrasit renge sahiptir. Akustik yumurta süngerler sadece siyah renkte de olmazlar. Eğer farklı renklerde istenirse de istenilen renk seçimiyle yüzeyi kaplanabilir. Düzenlenirken ses frekanslarını kontrol altına alır. Böylece sesteki bozulmayı engeller.

Akustik yumurta süngerler, özellikle, yankının engellenmek istendiği ve akustiğin artırılmak istendiği mekanlarda oldukça rahat kullanılabilir. Fakat çok yüksek ses yapılacağı zaman da akustik yumurta süngere yardımcı olacak ek malzemeler de kullanılması gerekmektedir.

Akustik yumurta süngerin teknik özellikleri ise, alev teması yaşandığında hiçbir şekilde etkilenmez. Esnektir ve bu yüzden şekillenmesi kolaydır. Yoğunluğu 70 kg/m3’tür. İsteğe göre farklı boyutlarda ve renklerde yapılabilir. Kendiliğinden yapıştırıcılı modelleri de bulunmaktadır. Ağır Epdm ses bariyeri ve düz akustik sünger gibi malzemelerle birlikte kullanılabilir böylece daha iyi sonuç verir.