Akustik süngerler içinde yer alan basotect piramit süngerler ismini şeklinden almaktadır. Piramit modelinde olan süngerlerin ses yalıtım performansları oldukça iyidir. Ses yalıtım özelliği sayesinde sesi emer ve bozulmaların, yankıların, ekoların önüne geçer. Böylece sesler daha anlaşılır çıkar. Ses sorunlarını önlemesinden dolayı ses kalitesini de artırır. Melamin köpükten üretilen basotect piramit sünger, yanmaz özelliktedir ve yüzeyinde açık gözenekli yapısı vardır. Bu yapısı sayesinde sesi emer. Özel tasarlanmış bu ürün, yanmazlık sertifikasına sahiptir.

Aynı zamanda bu süngerler yüksek ve alçak frekanslardaki seslerde de üst düzey yalıtım yaparlar. Oldukça hafif olmasından dolayı inşaat sektöründe basotect piramit süngerler kullanılmaktadır. Basotect piramit süngerler NASA ve havacılık sektöründe de kullanılmaktadır. Süngerlerin özel olarak üretim yapıları da mevcuttur. Kullanılacağı alana göre yarı sert ve açık hücreli olarak üretimleri yapılmaktadır. Bu sayede de gürültü sorunlarını ortadan kaldırır.

Kullanıldığı mekâna estetik ve dekoratif bir görünüm de kazandırmaktadır. Anti bakteriyel yapıya sahip olmasından dolayı hastanelerde ve kafelerde de kullanılmaktadır. Ama daha çok reji odaları, stüdyo, toplantı, konferans salonu, makine odası gibi birçok farklı mekânda kullanılmaktadır. Beyaz ve gri olarak üretildiği gibi farklı renk seçenekleri de mevcuttur. Kalınlığı ve yoğunluğu ise isteğe göre değişmektedir ve ona göre üretilmektedir. Basotect piramit süngerler, iç ve dış seslerin de birbirine karşımasını engeller ve böylece üst düzey bir performans sergiler.