Ahşap panellerin de kendi içlerinde birçok modeli bulunmaktadır. Bu modellerden bir tanesi de delikli ahşap panellerdir. Hem dekoratif amaçlı hem de ses yalıtım amaçlı kullanılmaktadır. Delikli ahşap paneller dekoratif görünümü ve ses emisyonunu en iyi derecede sağlamaya yönelik olarak geliştirilmiştir. Delikli paneller iki çeşittir. Tam delik ve kademeli olarak ayrılırlar. Tam delik ahşap paneller malzeme kalınlığı ne kadarsa o kadar delinirler. Fakat kademeli delikli ahşap paneller önden ayrı arkadan ayrı delinirler. Böylece çift odacıklı akustik bir panel haline gelirler. Görünüm olarak da oldukça şık durmaktadır.. İsteğe bağlı olarak tavanlarda veya duvarlarda kullanılabilecek modelleri de mevcuttur. Boyutları ve kalınlıkları kişinin isteğine göre değişebilmektedir.

Yankı yansıtıcı özelliğe de sahip olan delikli ahşap paneller, kullanıldığı mekandaki yankılanmaları, bozulmaları ve ekoları engeller. Sesleri soğurma özelliği ile akustik ses kalite artırımı da sağlamaktadır. Yani, ses yutucu ve yansıtıcı özellikleri birlikte barındırmaktadır. Bu ahşap panellerin yapısında da özel kumaşlar bulunmaktadır. Bu kumaşlar akustik kumaşlardır. Bunlar sayesinde seslerdeki yankı problemleri giderilmektedir. Daha çok konferans, sinema salonu, nikâh salonu, AVM’ler, restoranlar, spor salonu gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Akustik malzemeler arasında en çok kullanım yerine sahip ürünlerden birisidir.

Delikli ahşap paneller akustik özelliklerini, üzerine belirli aks aralıklarıyla deliklerin açılmasıyla kazanır. Bu deliklerin çapı ve delik sayısı da panellerin performans düzeylerini belirlemektedir.