Difüzör ahşap paneller kullanıldıkları alana oldukça dekoratif bir hava vermektedir. Tamamen doğal olarak üretilirler. Dekoratif amaçlı kullanımının dışında ses emme ve ses düzenlemeleri için kullanılan, tercihi oldukça fazla olan bir ses yalıtımı malzemesidir. Difüzör ahşap paneller akustik ürünlerdir ve ses dalgalarını düzenler, daha iyi çıkmasını sağlar. Böylece ortaya çıkabilecek ses problemlerini de çözmektedir. Akustik difüzör ahşap paneller aynı zamanda duvar ses yalıtımı için de kullanılabilmektedir. Daha çok tercih edilen mekanlar ise, ofis, bateri odası, eğitim kurumları, stüdyolar, müzik odası gibi mekanlardır.

Müziklerde ve seslerde bir rahatlama hissi verilmesine yardımcı olan difüzör ahşap paneller, uygun maliyettedir. Boyutları, şekilleri ve ebatları da renkleri gibi kişilerin tercihine bağlı olarak üretilmektedir. Hangi boyda ve şekilde üretileceği belirlenebilmektedir. Yerleştirmesi ve uygulaması oldukça kolaydır. Difüzörler daha çok küçük alanlarda etkilidir. Kullanıldığı mekânın difüzyon dengesini de optimize etmektedir.

Seslerdeki yankıları, titremeleri de azaltmaktadır. Bu paneller son zamanlarda karaoke odalarında oldukça fazla görülmektedir. Seslerin karışmasını engellemektedir, sesin boğuk çıkmasının da önüne geçmektedir. Özel ahşaplardan üretilmektedir. Emme faktörü çok yüksek olmadan yansıyan enerji ile ses dalgalarının parçalanmasında yardımcı olur ve böylece sesin kontrollü bir şekilde çıkışını sağlar. Akustik odaklanmayı da oldukça iyi yapabilmektedir. İşleyişi ve çalışma sistemi de anlaşılırdır. Görevlerinden birisi de ses dalgalarına da dairesel bir yön vererek sesi etkilemektir.