Ses yalıtımı içeriden veya dışarıdan gelen gürültüyü, baskılamak ya da tamamen kesmek için belirli özellikteki malzemelerle ve teknikle yapılan kaplamalara verilen isimdir. Ses basıncını azaltmak için yapılır. İyi bir ses yalıtımı elde etmek için kullanılan malzemelerin kalitesi sesi en iyi şekilde emen özelliklerde olmalıdır.

Ses azaltmada kullanılan çok farklı yöntemler vardır. Soğurma, ayrıştırma. Mesafe, sönümleme ve kütle ekleme gibi. Soğurma duvarlar, tavanlar veya herhangi farklı bir zeminde kullanılabilir. Amaç burada yalıtımı araya yerleştirilerek aradaki frekans akışını azaltmaktır. Akustik panellerde kullanılarak, oda içerisindeki yansıma yapan ses panellerini azaltır. Akustik özellik verilirken iki unsur vardır; oda içerisindeki sesi iyileştirmek ve dışarıya giden gürültüyü kesmek.

KATLAR ARASI SES YALITIM NASIL OLUR?

Katlar arası ses yalıtımı denildiği zaman özellikle evler akla gelir. Ev insanın kendini en konforlu en rahat hissedeceği alan olduğu için binanın ses yalıtımı çok iyi olmalıdır. Bu yüzden mimarların özellikle dikkat etmesi gereken önemli konulardan biridir. Ama sadece evlerde değil iş yerlerinde, stüdyolarda, konser alanlarında da katlar arası ses yalıtımı çok iyi olmalıdır. Ses yalıtımı bina yapılırken yapılabildiği gibi bina yapıldıktan sonra da yapılabilir. Bunun için pek çok farklı yöntem vardır. Kullanılan malzemeler alanın ses yükseklik düzeyine göre belirlenerek yapılır.

KATLAR ARASI SES YALITIM İÇİN NELER YAPILMALIRIDIR?

Alt zemin ile kirişi, kontrplak arasında boşluk bırakarak, ses yatılımı yapılması en iyi çözüm olduğu söylenebilir. Neopren ve kiriş bandı ara parçaları, kirişle alt zemin arasındaki bağlantıyı ayırmak için kullanılabilir. Viskoelastik bir bileşimle ek bir kontrplak tabakası eklenerek ses yalıtımı yapılabilir. Sürgerpan ya da bariyerli süngerpan kullanılabilir. Açık hücreli kauçuk ve kapalı hücreli köpük zemin altı ile birlikte Mass Loaded Vinyl, ses yayılımı daha da yok olacaktır. Bu malzemelerle yalıtım yapıldıktan sonra döşeme, kaplama veya halı döşeme yapılabilir. Böylece kat arasından gürültü engellenmiş olur. Katlar arası ses yalıtımı için firmamızdan bilgi alıp en iyi hizmeti siz alabilirsiniz.