Adım 1

Aşağıda verilen telefon veya e-mail adresimiz üzerinden görüştüğünüz satış temsilcimizden ihtiyaçlarınıza uygun ürünlerle ilgili uygulama şekli, performans, fiyat ve teslimat bilgilerini yine telefon veya mail yolu ile bilgi edinebilirsiniz.

Adım 2

Tarafınıza mail olarak proforma teklif formu iletilecektir. Ödemesi yapılan ve onaylanan proforma için daha önceden stok kontrolü yapılıp termin süresi formda belirtilmektedir. Eğer ürün stoklarımızda mevcut ise Türkiye’nin her noktasına anlaşmalı ambar ve karşı ödemeli kargo ile gönderimini sağlamaktayız. Ürünler ekstra bir durum olmadığı sürece irsaliyeli fatura ile sevk edilmektedir.

Adım 3

Ürün siparişlerinde ödemeler peşin olarak talep edilmektedir.

Hatırlatma!

Tarafınıza sevk edilen ürünler araçlara yüklenmeden önce sağlamlık kontrolleri yapılıp araca yüklenmektedir. Yol süresince oluşacak bozulmalarda firmamız sorumlu değildir. En uygun fiyatlara malzemelerimizi sizlere ulaştıran firmaları sürekli takip edip araştırmaktayız. Bu gibi hasar durumlarında mutlaka ürün teslimatında tutanak tutturunuz. Bu şekilde oluşan maddi hasarı gerçek sorumlusundan talep edebiliriz. Malzemelerin üretim sırasında oluşan farklı hataları mevcut ise firmamız ürünün değişimi sağlayacaktır.

Bilgilendirme!

Eğer talebiniz sadece malzeme değilse yine satış temsilcimiz tarafından uygulama, çözüm için belirttiğiniz mekanın ölçüleri dahilinde akustik yalıtım ve ses izolasyonu sağlayan nakliye işçilik ve malzeme bedeli yansıtılmış bir teklif formu sunulmaktadır.

Bilgilendirme!

Onayladığınız form çerçevesinde işin kapsamında size sunulan teklif formunda ödeme koşulları yer almaktadır. Genellikle fabrika üretimi gerektiren durumlarda bir miktar peşin ödeme talep edilmektedir. Stoklu ürünler ile yapılan uygulamalarda iş bitiminde size faturanız verilir ve ödeme talep edilir.

İletişim Bilgilerimiz

0552 826 14 34

info@trendakustik.com