Ses kayıt etme işlemi profesyonellik ister ve her yerde de yapılacak bir işlem değildir. Çoğu şarkıyı ya da ses kaydını dinlediğimiz zaman, bazılarının saha kaliteli iken bazılarının ise daha bozuk olduğunu görmek mümkündür. Bunun sebebi ses yalıtımıdır. Eğer bir kayıt özel ses oda odasında ses yalıtımı olmadan yapılmış ise kaliteli bir kayıt olmaz. Ses bozukluğu ve yankı gibi sorunları engellemek için, mutlaka ses yalıtımı yapılması gerekir. Ses kayıt odası akustiği yapmak için stüdyodaki konumu iyi ayarlamak gerekir. Özelikle gürültüden uzak sakin yerler de ses yalıtımı yapılmasına gerek kalmaz. Gayet kaliteli bir ortam vardır. Böyle bir ortamı bulmak da herkes için zordur. Bu yüzden ses stüdyolarında bir ses izolasyonu sağlamak gerekir. Ses stüdyolarında iyi bir yalıtım sağlamak için, kaliteli malzemeler kullanılarak uygulama yapılması gerekir. Geniş ortamlar olması önemlidir. Geniş olmasının önemini, ses yalıtımının fazla yer kaplamasından dolayıdır. Yalıtım ile iyice daralma olacağı için, genişlik önemlidir.

Görüntü ve yapısından kaynaklı akustik bir ürün olmadığı için genelde epdm ses bariyeri, sünger ile lamine edilir. Ağır epdm ses bariyeri ultra güçlendirilmiş bir üründür ve kolayca yırtılmaz. Darbe veya yapı kaynaklı oluşan şiddetli gürültülerin önüne geçmekte oldukça iddialı bir ürün olan ağır epdm ses bariyerinin, kalınlığı ve yoğunluğu çeşitlilik göstererek, kişinin tercihi ve ihtiyacına göre tercih edilerek binalara uygulanır.

Ses Kayıt Odası Akustiği İçin Ne Gereklidir?

Ses kayıt odası akustiği için doğru ve uygun malzemeleri seçmek çok önemlidir. Hangi odada yapılacaksa burada mutlaka ses ölçümünün yapılması gerekir. OK’na göre çevre düzenlenmelidir. Ses kayıt odası için yapılan yalıtımlarda daha çok akustik süngerler kullanılır. Bunların ses emici özelliği vardır. Kullanılacak malzemeler, ses frekans yüksekliğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Eğer ses frekansı yüksek ise bariyerli sünger kullanımı daha iyi olacaktır. Tankının büyük oranda önüne geçer. Bunun yanı sıra, zemine akustik hali da döşenebilir. Birçok seçenek vardır. Ses kayıt odanıza en iyi etki edecek yöntemin uygulanması kaliteyi arttırır.

Ses Kayıt Odası Ses Akustiği Yaparken Nereden Başlanır?

Ses kayıt odası akustiği yapılırken, ilk olarak öncelik, dışarıdan gelen sesleri engellemektir. Daha sonra da iç kısımdaki yalıtım yapılır. Ses kayıt odalarında genel de bir kabın kullanılır ve kayıtlar burada yapılır. Yalıtım fiyatları da merak edilir. Fiyatlar kullanılan malzeme ve yapılan alan uygulama şekline göre değişiklik gösterir. Genel de başarılı sonuç alınan bir işlemdir.