Yanmaz akustik süngerler arasında belirli farklar yoktur. Her biri aynı özelliklere sahiptir sadece şekilleri farklıdır. Bu yüzden ses izolasyon malzemeleri arasında en çok ilgi görenler yanmaz süngerlerdir. Çünkü bu süngerler asla alev almazlar ve yangını da önlerler. Yapıları gereği ses yalıtımları oldukça güçlüdür.

Yanmaz süngerler içinde bulunan yapışkanlı akustik süngerler de diğer süngerlere benzemektedir. Akustik süngerlerin kendinden yapışkanlı modelleridir. Eğer yapıştırma için bir sorun oluyorsa veya yapıdan dolayı tam olarak yapıştırma kolay olmuyorsa o zaman kendinden yapışkanlı süngerler tercih edilir. Böylece kendiliğinden yapıştırmak daha kolay olacaktır. Esnek yapısından dolayı kolayca şekil almaktadır. Aynı zamanda oldukça hafiftir. Sesleri hücrelere hapseden bir ses emici özelliği vardır. Bu sayede de sesi kaynaktan alırken bozulmaları engeller. Temiz bir sesin oluşumunu sağlar. Düz modelleri olduğu gibi dekoratif amaçlı kullanılabilen şekilli modelleri de bulunmaktadır. Bu ürünler içinden de kendinden yapışkanlı olanları vardır.

Poliüretan ham maddesinden üretilir. İstenilen boyutlarda ve kalınlıklarda da bulunmaktadır. Diğer yanmaz süngerlerle aynı özellikleri taşımaktadır. Yanmazlık sertifikaları vardır ve böylece alev almayan, nem tutmayan yapıya sahiptir. Yapışkanları sayesinde de kullanımı kolaydır.

İstenilen her yerde kullanılabildiği gibi asıl kullanım alanları stüdyolar, rejiler, sunum odaları gibi mekanlardır. Bunların yanı sıra, yüksek frekanslı seslerin kullanımının dışında düşük frekanslı seslerin kullanımında da faydası vardır.